środa, 3 kwietnia 2013

Karton, naturalnie! Parę słów o kartonowych opakowaniachJakiś czas temu wspominałam Wam o kampanii na rzecz kartonowych opakowań (tu, tu i tu), której celem było uświadamianie korzyści z nich płynących dla pakowania i przechowywania żywności. W tym poście ponownie nawiążę do idei kartoników jako, moim zdaniem, wartej nagłośnienia i promowania.


W marcu Fundacja ProKarton rozpoczęła kampanię edukacyjną „Karton,naturalnie!”, której celem jest promocja zalet kartoników do żywności płynnej.


Niemal wszyscy kupujemy produkty zapakowane w kartoniki – przyznaje się do tego blisko 95% konsumentów. Kartony do płynnej żywności to podstawowe opakowania dla mleka i jego pochodnych oraz dla soków i różnego rodzaju napojów. Jednakże ponad 2/3 badanych nie wie, że można w nie zapakować także cukier, kukurydzę czy groszek, a połowa z nich (51%) nie potrafi odpowiedzieć, do którego pojemnika do selektywnej zbiórki odpadów należy wrzucić zużyty kartonik po mleku czy sokach lub w ogóle tego nie robi.

Dlatego Fundacja ProKarton, założona przez trzech największych producentów opakowań do żywności płynnej, tj. Tetra Pak, SIG Combibloc i Elopak, inicjuje kampanię „Karton, naturalnie!”, która ma za zadanie uzupełnienie i pogłębienie wiedzy na temat kartonowych opakowań.

Warto podkreślić, że kampanię „Karton,naturalnie!” poprzedziło badanie opinii publicznej*, w którym zapytano Polaków, co wiedzą o opakowaniach kartonowych, ich recyklingu, a także czy podejmując codziennie wybory podczas zakupów myślą o ich konsekwencjach dla środowiska naturalnego.

Poniższa infografika prezentuje najważniejsze wyniki raportu Ogólnopolski sprawdzian z wiedzy o recyklingu. Czy Polacy to ekologiczni konsumenci?**
Warto zwrócić uwagę szczególnie na trzy zagadnienia z powyższej infografiki - odnośnie punktu 2, 3 i 4 - które wskazują na błędne przekonania w kwestii kartonowych opakowań wśród badanych.


2. Opakowanie a konserwanty

Zdecydowana większość, bo aż 53% ankietowanych, była przekonana, że produkty w szklanych butelkach są bardziej naturalne i zawierają mniej konserwantów niż te w opakowaniach kartonowych (38%) i PET (16%). Prawda czy fałsz? Fałsz, bo produkty w opakowaniach kartonowych, takie jak mleko czy soki w ogóle nie wymagają użycia konserwantów. Technologia przetwarzania i pakowania tych produktów dystrybuowanych w łańcuchu chłodniczym, tj. mleka pasteryzowanego i świeżych soków sprawia, że nie zachodzi potrzeba używania żadnych substancji konserwujących. Również w przypadku opakowań aseptycznych i produktów dystrybuowanych w temperaturze otoczenia (mleko UHT, soki asteryzowane) nie stosuje się żadnych konserwantów.


3. Kartonik, butelka szklana czy PET – co najłatwiej poddać recyklingowi?

Respondenci wskazali zdecydowanie, że butelka szklana to opakowanie, które najłatwiej poddać recyklingowi. Twierdzi tak aż 71% z nich. Drugie miejsce z wynikiem 68% zajęły opakowania kartonowe do płynnej żywności, natomiast najniżej oceniono butelkę PET (37%).
Czy ta kolejność jest właściwa? Nie. Powyższy rozkład odpowiedzi związany jest z brakiem wiedzy na temat wpływu każdego rodzaju opakowania na środowisko. Konsumenci w niewielkim stopniu zdają sobie sprawę, że środowiskowe koszty przetworzenia opakowań kartonowych są niższe niż innych opakowań do płynnej żywności. Kartoniki po zgnieceniu zajmują mało miejsca, po zbelowaniu są efektywne w transporcie do recyklera, a dodatkowo najważniejszy materiał, z którego są wykonane, tj. celuloza jest surowcem odnawialnym.


4.  Odwieczny dylemat – pojemnik na papier czy tworzywa sztuczne?

Według obecnych regulacji prawnych dotyczących kwestii recyklingu w Polsce, kartoniki po mleku i sokach powinny trafiać pojemników oznaczonych kolorem żółtym i przeznaczonych na tworzywa sztuczne i metale. 40% badanych odpowiedziało ogólnie, że kartoniki wrzuca do pojemnika z odpadami przeznaczonymi do recyklingu. Niewiele mniej osób (39%) wyrzuca je do pojemnika na papier. Natomiast do pojemnika tzw. „frakcji lekkiej”, który dedykowany jest dla opakowań z tworzyw sztucznych, metali i kartoników wrzuca te opakowania zaledwie 9% ankietowanych. Pozostałe 12% uczestników badania w ogóle nie segreguje kartonów. Z powyższych danych wynika jasno – istnieje potrzeba ugruntowania wiedzy konsumentów na temat zbierania odpadów pokonsumpcyjnych, zwłaszcza w świetle mających się zmienić regulacji prawnych. Najprawdopodobniej nie powstanie jednolity sposób zbierania kartoników – każda gmina będzie mogła decydować o tym jak mają być one zbierane.


Najważniejsze wnioski płynące z raportu to:

1. Polacy chętnie kupują produkty zapakowane w kartoniki.

2. Decydujemy się na kartoniki przede wszystkim dlatego, że się nie tłuką. Poza tym, duże znaczenie ma możliwość poddania opakowania recyklingowi.

3. Konsumenci nie wiedzą, jak wiele produktów można zapakować kartoniki!  Poza oczywistymi produktami takimi jak mleko, soki i napoje, jest niska jest świadomość, że w kartoniki można także zapakować na przykład kukurydzę, groszek czy cukier.
4. Polacy najczęściej sięgają po produkty w kartonikach z myślą o swoich dzieciach, lub gdy chcą kupić produkty bez konserwantów, zachowujące świeżość.

5. Niewiele osób docenia regularny, w większości prostopadłościenny kształt, dzięki któremu kartoniki są wygodne w transporcie i przechowywaniu na półkach sklepowych i w domu.

6. Większość badanych przekonana jest, że dostęp światła do żywności ma wpływ na jej jakość i smak (89%). To ważne dla bezpieczeństwa żywności, ponieważ tylko chroniąc produkty przed światłem, powietrzem i drobnoustrojami mamy gwarancję zachowania w pełni ich wartości odżywczych i walorów smakowych. Taką ochronę zapewniają żywności płynnej właśnie kartoniki.

7. Zdecydowana większość Polaków mówi, że segreguje śmieci w swoim domu oraz deklaruje, że recykling jest dla nich ważny. ALE!  40% badanych wrzuca zużyty kartonik po mleku, sokach itp. do pojemnika z odpadami przeznaczonymi do recyklingu, 39% - do pojemnika na papier a tylko 9% - do pojemnika na tworzywa sztuczne i metale.

8. 12% uczestników badania w ogóle nie segreguje zużytych kartoników po produktach spożywczych.

9. Duża część badanych uważa, że kartony do żywności płynnej mają korzystny profil ekologiczny.


A jeśli mowa o ekologii...
*Ogólnopolskie badanie opinii publicznej, zrealizowane na zlecenie Fundacji przez TNS Polska, przeprowadzone  5 – 6 marca 2013 r. na próbie  n=500
**Raport został przygotowany w oparciu o badanie TNS Polska z marca 2013 r. i badania trackingowe Ipsos realizowane dla Tetra Pak Sp. z o.o. w styczniu 2013 r.

A Wy, chętnie kupujecie żywność w kartonikach?
Ja na przykład chętnie nabyłabym kaszę mannę czy mleko w proszku w wydaniu kartonikowym, bo zawsze mi się rozsypują :)38 komentarze:

Marzena pisze...

Kasiu, na pewno po Twoich akcjach pomidory kupuję już tylko w kartoniku:-)

Salvador Dali pisze...

Takie małe, a tyle potrafią wnieść:)

Anula pisze...

Kupuje w kartonie głównie napoje i mleko. Szkoda tylko,że u nas nie ma żółtych pojemników na odpady:(

Anonimowy pisze...

Świetny artykuł. Jestem za segregacją!
Jednak w Polsce żyje sobie własnym życiem. Trąbią wszędzie o segregacji śmieci, ale w wielu miejscach w Polsce {znam to z własnego doświadczenia} takich pojemników nie ma. I ludzie segregacje omijają wielkim krokiem. Oczywiście dochodzi jeszcze do tego mentalność Polaków... A szkoda, bo jest to ważne dla Nas samych jak i Ziemi. Polska powinna się uczyć od takich krajów jak Dania, czy Anglia - gdzie segregacja wszystkiego jest na porządku dziennym.
Pozdrawiam!

domowacukierniaewy.blox.pl pisze...

Ja również często kupuję w kartonach - szczególnie mleko czy soki :) Bardzo ciekawy artykuł :)

Anulla pisze...

soki czy mleko tylko w kartonach kupuję, a segregacja odpadów to dobra rzecz!:)

one big creative mess pisze...

W kartonikach ostatnio kupuję wszelkie grochy/fasolki itd, tym bardziej że pojawiły się organiczne w normalnej cenie.
Segreguję, ale widzę, że segregacja kuleje strasznie u moich sąsiadów, więc i w UK nie ma tak różową z segregacją. Sporo ludzi najczęściej ma to daleko gdzieś, zmusi ich do tego albo dodatkowa opłata za to że ktoś inny musi za nich to robić, albo kara za to że im się nie chce, czyli w obu przypadkach ubytek kasy w domowych budżetach jest najlepszą motywacją do troski o środowisko, hihi. Bo z tą eko świadomością to niestety jest w teorii w praktyce to już gorzej. :)Fajny post Kasiu. :)

zufik pisze...

Dobry post. Fakt wolę pomidory z kartonika niż z puszki, mleko kupuję w takiej folijce prosto z mleczarni ( szkoda że nie ma w szklanej butli bo chętnie bym kupiła, ale chyba wyprodukowanie tej folii zjada mniej energii niż produkcja kartonu a może się mylę), ale zastanawia mnie po co pakować cukier do kartonu?? chyba w papierze jest bardziej eko? Popieram akcje uświadamiania, jednak podniesienie cen segregowanych śmieci w PL odniesie odwrotny skutek od zamierzonego, takie mam wrażenie :)

ugotujmyto.pl pisze...

Mieszkam od lat za granicą i segregacja to dla mnie taki nawyk, że jak ostatnio miałam gości, którzy wrzucili mi jakieś butelki do śmietnika to... wybierałam je i przekładałam do właściwego pojemnika:)! Mamy trzy wielkie kosze na śmieci przy domu... jeden na zielone-organiczne odpadki, jeden na zwykłe śmieci i jeden na recykling(szkło,opakowania plastikowe, puszki metalowe i kartony) i dodatkowo mały pojemnik na papier. Smutne to, że aż 12 procent badanych nie segreguje śmieci :(

Ola pisze...

i kto by pomyślał, że to tylko taki mały i niepozorny kartonik...

Zielona strona Flinstona pisze...

mega potrzeby post, powinniśmy się edukować w tym zakresie i działac ekologicznie! super!!! :)

Kaś pisze...

Marzena, :) bardzo dobrze! :)

Anula, ilove...iwish... dokładnie, świadomość i chęć segragacji może być, ale często brak do tego odpowiednich narzędzi (czyt. pojemników)

Drui..., fakt, często ostateczną zachętą bywa kwestia finansów lub innego nacisku, a nie własnej woli

zufik, ze sklanych butelek na mleku, takich wielokrotnego użytku, chętnie bym korzystała! kiedyś słyszałam o idei mlekomatów, gdzie można "doładować" mleka, ale chyba pomysł upadł (przynajmniej w mojej okolicy), a szkoda...
a co do cukru w kartonie - nie jestem za wycofaniem takiego w papierkach, ale cieszę się, że pojawiła się wersja w kartonach - na wyjazdy jak znalazł! albo powiedzmy do przechowywania poza domem, typu praca
hehe podniesienie cen czegokolwiek w PL zwykle przynosi niezamieżone skutki ;)

ugotujmyto.pl, nawyk segragacji - i takie podejście się chwali! segragacja śmieci jako coś naturalnego, niemal odruch. myślę, że choćby dlatego warto o segregacji wspominać jak najczęściej

Zielona strona Flinstona, dziękuję :) i w pełni popieram!

Smakiem Pisany pisze...

Bardzo dobry post :) ja niestety segreguję tylko plastikowe butelki, bo na moim osiedlu nie ma kontenerów do lepszej i dokładniejszej segregacji. Bardzo ubolewam nad tym faktem. Ale kartoniki rzeczywiście mądra rzecz. Ja również przepadam za tą formą opakowania, również z tego względu, że dobrze mieści się w szafce. Jest foremne i mozna ułozyć na dwa kartoniki jeden na drugim :).

Ciekawska Magdalena pisze...

fajny post ;)
Dowiedziałam się nowych rzeczy ;)

agattekh pisze...

Również popieram kartonowe opakowania :-)

zufik pisze...

Kaś, te mlekomaty to marzenie...a cukier na "wynos" ja pakuję do ulubionego słoiczka i już:) pozdrawiam

Magdalens. pisze...

Tylko czasmai mleko^^.

Martyna pisze...

Hej :) Od jakiegoś czasu mam problemy z blogiem (posty nie wyświetlają się obserwatorom) i na pewien czas postanowiłam założyć drugiego bloga. Obserwowałaś pierwszego bloga, więc teraz zapraszam Cię na drugiego :) http://justbreeakfast2.blogspot.com/
Pozdrawiam :)

Kaś pisze...

MartynCia ^^, właśnie, w szafce wypełniają miejsce w bardzo ekonomiczny sposób - no i nic się nie sypie :)

zufik, u mnie słoiki nie przechodzą, ale oczywiście jak komu wygodnie. i chyba między innymi dlatego są te cukry w kartonach :)

GrowingUp, zawsze coś ;)

Cooking??Cooking!! pisze...

O segregacji śmieci wiedziałam niewiele dopóki moi Rodzice nie zamieszkali w domu. teraz mam terroryzuje wszystkie swoje dzieci (nawet te,które już mają swoje domostwa)i wszyscy musimy segregować... Ale chyba każda motywacja jest dobra?? :P

Kaś pisze...

Cooking??Cooking!! hehe każda jest dobra :) jak to mówią cel uświęca środki, a przynajmniej w słusznej sprawie

Fefco 330 pisze...

Opakowania kartonowe to te najlepsze ze wszystkich, ponieważ nie tylko sa ekologiczne ale również dlatego, że można je wykorzystać do wielu róznych rzeczy i nie mówie tutaj tylko o pakowaniu jakiś rzeczy, ale nawet do tworzenia różnorakich modeli.

cerplast pisze...

Opakowania kartonowe są tez bardziej wytrzymałe. Spokojnie można do niech wpakować jakieś cięższe rzeczy. A dodatkowo je zabezpieczając można do nich spakować delikatne i kruche rzeczy.

Kasia pisze...

Wiem, że karton jest bardziej ekologiczny, ale mimo wszystko preferuję plastik ;)

Doma Pak pisze...

Opakowania kartonowe wbrew pozorom są bardzo trwałe i mają sporo zastosowań. Do tego często bywają bardzo estetyczne :) Mam nadzieję, że będzie się odbywać więcej tego typu akcji.

Grzechu pisze...

Myślałem, że juz dzisiaj nie znajdę niczego ciekawego, a tutaj taki wpis. No no, to mnie zastało zaskoczenie. Polecam!

Oktavia pisze...

Każdy powinien segregować śmiecie, ale widząc często jak śmieciarki i tak wrzucają wszystko do jednego to się odechciewa. Jednak podstawowy podział powinien pozostać. A kartonowe opakowania są zdecydowanie lepsze od plastiku i innych tworzyw sztucznych.

Hoower pisze...

Musimy się nauczyć segregować śmieci wszelkiego rodzaju. Opakowania z PE nawet nie będą straszne. Najważniejsze jest świadome gromadzenie i segregacja odpadów.

wytrzymałe kartony pisze...

Czyli wyrzucam kartony po mleku do odpowiedniego kosza. :) Bardzo ważny tekst. Nadal świadomość ekologiczna w naszym kraju jest na niskim poziomie, trzeba uświadamiać ludzi i edukować ich w tym temacie.

Pakowarka próżniowa pisze...

Moim zdaniem najlepiej pakować jedzenie w worki do pakowarek, które zapewniają ochronę przechowywanemu jedzeniu, a także znacznie wydłużają ich zdatność do spożycia.

Dawid pisze...

Segregacja odpadów super rzecz! Opakowania kartonowe są fajne i sumą sumarów całkiem wytrzymałe

Anonimowy pisze...

Czy szkło jest lepsze do recyklingu? Otóż tak. Niestety ale plastik nie jest łatwym produktem. Pierwsze mycie tego tworzywa, drugie odzyskiwanie plastiku. Nie wszystko plastik to PET. Szkło jest o tyle lepsze, że jak go nie przrtworzysz to się rozkruszy na piasek. Plastik....widzimy to wszędzie na dzień dzisiejszy. Po za tym plastik przechodzi do żywności czego szkło nie robi. Bzdura jest pisanie, że w plastikowych pojemnikach jest mniej konserwantów itp. Każdy produkt typu mleko czy jogurt jest pasteryzowowane i dokłada się konserwanty. Do tego niestety ale plastik przechodzi do wody i mleka jako mikroplastik, który powoduje po czasie choroby i bezpłodność. Plastik na dzień dzisiejszy jest wielkim problemem. Szkło umyjesz i odpowiednio zdezynfekujesz A niestety plastik to cały etap recyklingu.

Michał pisze...

Polacy chętnie kupują kartony i będą kupowali, szczególnie w dobie zakupów online ;)

Adrian Moczyński pisze...

Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

Kuba pisze...

Karton to świetny zamiennik plastikowych opakowań. Jest dużo bardziej ekologiczny i nadaje się do recyklingu.
https://www.opako.com.pl/kartony-cat-436

Torby papierowe pisze...

Bardzo fajny edukacyjny wpis. Bardzo ważne jest, aby dbać o naszą planetę.

https://adamsbox.com.pl pisze...

Dobrej jakości kartonowe opakowania od dobrego producenta są w stanie wytrzymać naprawdę wiele. Jest to mega praktyczny i użyteczny przedmiot, który jest wyrzucany przez większość osób. Mimo, że są tak proste w przechowywaniu. Warto również wspomnieć, że karton to ekologiczne opakowanie, które jest w stanie bardzo wiele wytrzymać.

sorka pisze...

Jeśli chodzi o pakowanie, niezbędne jest stosowanie wysokiej jakości taśmy pakowej. Może ona w znacznym stopniu przyczynić się do zapewnienia odpowiedniej ochrony przesyłki podczas transportu i przechowywania. Uważam, że taśma pakowa z nadrukiem https://tcmservice.pl/produkty-kategoria/tasmy-z-nadrukiem/ jest szczególnie przydatna, bo może być wykorzystywana do celów brandingowych, ponieważ można na niej drukować logo i inne wzory. O

Prześlij komentarz

Witam!
Jestem Kasia. Chętnie poznam i Twoje imię/nick jeśli komentujesz jako Anonimowy.
Pozdrawiam i dziękuję za komentarz!

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails

Add